آخرین مقالات

تفاوت ثبت شرکت و جواز کسب چیست؟
150 150 ثبت آرژانتین
ثبت شرکت ارز دیجیتال چگونه است؟
150 150 ثبت آرژانتین
ثبت شرکت انرژی
150 150 ثبت آرژانتین

ثبت برند صنایع دستی

در این مقاله قصد داریم به توضیح ثبت برند صنایع دستی، توضیح حوزه فعالیت صنایع دستی، مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند صنایع دستی، مدت زمان ثبت برند در این حوزه و … صحبت کنیم. لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

منظور از صنایع دستی چیست؟

صنایع دستی نقش بسیار مهمی در هویت بخشی به فرهنگ و تمدن یک ملت یا کشور دارد. این آثار هنری که عموماً دست ساز هستند در بسیاری از موارد جنبه کاربردی پیدا می کنند و یا گاهی صرفاً برای زینت و تزئین به کار می روند. ایران نیز یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع دستی دنیا محسوب می شود و افراد بسیاری به این مشاغل مشغول هستند.

طراحی و ساخت این محصولات در سراسر کشور انجام می شود و تحت عنوان نام های تجاری گوناگون به بازار عرضه می گردند. یکی از مهم ترین اقداماتی که اشخاص در راستای تولید صنایع دستی و فروش آن انجام داده اند ثبت یک نام تجاری بنام خود می باشد.

 • صنایع دستی شامل شاخه های متفاوتی نظیر فرش بافی، حصیر بافی ، گلیم بافی، ساخت انواع زیورآلات، گلدوزی و … می باشد.

هدف از ثبت برند صنایع دستی چیست؟

 • اولین و مهم ترین هدف ثبت برند صنایع دستی جلوگیری از سوء استفاده سایرین از نام تجاری ثبت شده شما می باشد. با ثبت برند اجازه استفاده انحصاری از یک برند در سراسر کشور به شما اعطا می شود.
 • دومین هدف از ثبت برند ایجاد اعتماد بیشتر به محصولات تولیدی شماست. قطعاً خریداران محصولاتی را که تحت عنوان برند خاصی تولید می شوند را، با اعتماد بیشتری می خرند تا محصولاتی که بی نام و نشان هستند.
 • سومین هدف از ثبت برند پاسداری از نامی است که برای کسب و کار خود انتخاب نموده اید. وقتی برند خود را به ثبت می رسانید در صورتی که شخص دیگری اقدام به استفاده از برند شما نماید می توانید از طریق مراجع قضایی اقدام و جلوی استفاده نامشروع فرد را بگیرید.
 • هم چنین چنانچه قصد تبلیغات محصولات خودرا داشته باشید باید ابتدا برند ثبت شده ارائه نمایید تا اجازه تبلیغات بصری و میدانی به شما داده شود.

فرقی نمی کند شما یک استادکار با محصولاتی شناخته شده یا جوانی تازه کار باشید، در هر صورت برای جلوگیری از سوء استفاده از نام تجاری خود باید اقدام به ثبت قانونی نام تجاری خود نمایید.

انتخاب نام برند صنایع دستی 

قطعاً نام برند باید کوتاه و به راحتی در ذهن بماند، هم چنین یکی از مهم ترین نکات حین انتخاب نام تجاری و قبل از شروع به استفاده از آن اطمینان از عدم ثبت آن اسم توسط شخص دیگر است. مجموعه ثبت آرژانتین آماده ارائه انواع خدمات مشاوره ثبت برند، استعلام نام برند و ثبت آن به شما همراهان گرامی می باشد.

نکته: برند می تواند فارسی یا لاتین باشد، اما نکته حائز اهمیت این است که چنانچه برند مورد درخواست شما لاتین باشد باید علاوه بر مجوز فعالیت ، کارت بازرگانی نیز ارائه نمایید.

مدارک مورد نیاز ثبت برند صنایع دستی (شخص حقیقی) 

 • تصویر مدارک هویتی متقاضی یا متقاضیان
 • اعلام شماره موبایل بنام از متقاضی یا متقاضیان
 • ارائه مجوز فعالیت مربوطه

مدارک مورد نیاز ثبت برند صنایع دستی ( شخص حقوقی ) 

 • تصویر مدارک هویتی صاحبان امضاء
 • آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت
 • تصویر مجوز فعالیت

مجوز فعالیت لازم جهت ثبت برند صنایع دستی 

 • چنانچه قصد فروش محصولات صنایع دستی را دارید می توانید از طریق اتحادیه مربوطه اقدام به اخذ جواز کسب نمایید.
 • چنانچه قصد تولید محصولات صنایع دستی دارید می توانید با مراجعه به اداره صنایع دستی و میراث فرهنگی اقدام به اخذ مجوز تولید نمایید. اما نکته حائز اهمیت این است که چنانچه جواز تولیدی خود را در قالب جواز تأسیس دریافت نمایید، باید همراه آن حتماً پیشرفت فیزیکی نیز دریافت کنید، اما چنانچه مجوز فعالیت شما در قالب پروانه بهره برداری باشد کفایت می کند.

مدت زمان لازم جهت ثبت برند صنایع دستی

مدت زمان لازم جهت ثبت برند یک بازه بین 2 الی 3 ماه می باشد.

مرجع صالح برای ثبت برند صنایع دستی

تنها مرجع صالح برای ثبت برند اداره کل مالکیت معنوی می باشد و کلیه برندهای ایران در این اداره به ثبت می رسند.

آیا برای ثبت برند صنایع دستی نیاز به داشتن کارت پایان خدمت داریم ؟

خیر ، برای ثبت برند نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارید.

آیا می توان برند صنایع دستی را به نام دو نفر به ثبت رساند ؟

بله، برند را می توان به نام 2 نفر یا بیشتر با میزان سهم های یکسان یا متفاوت به ثبت رساند، ولی حتماً یکی از مالکین برند باید دارای مجوز فعالیت باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه ثبت برند ، ثبت شرکت، اخذ کارت بازرگانی، تغییرات شرکت ها می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان ثبت آرژانتین بهره مند گردید. برای دریافت مشاوره با شماره های 09100445331 و یا 33361121-028 تماس حاصل فرمایید.

 

«ما به حرفه ای ها فرصت ثبت می دهیم»

ارسال پاسخ