آخرین مقالات

تفاوت ثبت شرکت و جواز کسب چیست؟
150 150 ثبت آرژانتین
ثبت شرکت ارز دیجیتال چگونه است؟
150 150 ثبت آرژانتین
ثبت شرکت انرژی
150 150 ثبت آرژانتین

کد فراگیر چیست؟

هر ایرانی برای کارهای اداری به یک کد ملی نیاز دارد. این کد ملی کمک می‌کند که اطلاعات فرد به صورت یکپارچه در تمام سامانه‌ها و ادارات دولتی قابل دسترسی باشد. اما در مورد غیرایرانی‌ها چه؟ غیرایرانی‌ها برای اینکه بتوانند کارهای اداری‌شان را در ایران پیش ببرند، به کد فراگیر نیاز دارند. این هم شامل غیر ایرانی‌هایی می‌شود که در ایران سکونت دارند و هم شامل آن‌هایی که در ایران سکونت ندارند ولی می‌خواهند در ایران فعالیت اقتصادی و تجاری داشته باشند. پس کد فراگیر کلید ورود قانونی به فعالیت‌های اداری و اقتصادی در ایران است.

کد فراگیر

کد فراگیر کجاها به درد اتباع خارجی مقیم ایران می‌خورد

همان‌طور که گفتیم اگر غیرایرانی هستید، برای هر فعالیت اداری و اقتصادی قانونی به این کد نیاز دارید. مثلاً برای ثبت‌نام مدرسه و دانشگاه، گواهینامه‌ی رانندگی، افتتاح حساب بانکی، درخواست وام بانکی، ثبت‌نام بیمه، بورس، سهام، اوراق بانکی، ثبت شرکت ، ثبت سند، سکونت، نمایندگی شرکت، فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، امور مالیاتی، ویزا، ورود کالا و هر فعالیت اداری دیگری که فکرش را بکنید. بدون کد فراگیر دست شما برای زندگی کردن و کار کردن در ایران عملاً بسته است.

 

انواع کد فراگیر

 

چند نوع کد فراگیر داریم؟

کد فراگیر می‌تواند شخصی یا شرکتی باشد. بستگی دارد که شما به چه منظوری و برای چه کاری می‌خواهید این کد را دریافت کنید. اگر می‌خواهید در ایران تحصیل و زندگی کنید، بیمه داشته باشید، حساب بانکی باز کنید و غیره، شما باید برای دریافت کد فراگیر شخصی اقدام کنید. در این صورت شما باید به عنوان شخص «حقیقی» برای درخواست این کد اقدام کنید. اما اگر مثلاً صاحب یک شرکت خارجی هستید و می‌خواهید در ایران هم فعالیت داشته باشد، آن وقت برای امور بانکی، ثبتی، امور سهام و فاکتورهای رسمی و فعالیت‌هایی از این دست به کد فراگیر شرکتی نیاز خواهید داشت. در این صورت شما به عنوان شخص «حقوقی» متقاضی این کد خواهید بود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت این کد چیست

سامانه‌های کد فراگیر معمولاً این مدارک را برای ثبت درخواست کد فراگیر شخصی از شما می‌خواهند:

 • پاسپورت
 • عکس پرسنلی

همچنین سامانه‌های کد فراگیر معمولاً این مدارک را برای کد فراگیر شرکتی از شما درخواست می‌کنند:

 • نام شرکت به انگلیسی و فارسی
 • نام شهری که در آن شرکت خود را ثبت کرده‌اید
 • نوع شرکت
 • شماره ثبت شرکت
 • تاریخ ثبت شرکت
 • تاریخ تاسیس شرکت
 • موضوع فعالیت شرکت
 • آدرس دفتر شرکت
 • کد پستی محل شرکت
 • شماره تلفن شرکت

 

چقدر طول می‌کشد که این کد به دست‌مان برسد

 

 

چقدر طول می‌کشد که این کد به دست‌مان برسد

این زمان بسته به اینکه به کدام سامانه رجوع کرده باشید متفاوت است ولی به طور متوسط یک هفته طول می‌کشد تا کد فراگیر خود را دریافت کنید.

 

از کجا می‌شود این کد را دریافت کرد

برای گرفتن کد فراگیر باید به سامانه‌های دریافت کد فراگیر مراجعه کرد. با جست‌وجو در گوگل می‌توانید آدرس این سامانه‌ها را پیدا کنید.

آدرس چند سامانه را می‌توانید در اینجا، اینجا و اینجا مشاهده کنید.

 

این کد چند رقمی است

بستگی دارد که از طریق کدام سامانه برای دریافت کد فراگیر اقدام کرده باشید. بعضی از سامانه‌ها کد فراگیر شش رقمی صادر می‌کنند و کد فراگیر بعضی سامانه‌ها تعداد ارقام بیشتری دارد.

 

آیا این کد تاریخ انقضا دارد

تا وقتی که اطلاعات هویتی شما تغییر نکرده‌، کد فراگیر شما هم تغییر نخواهد کرد. اگر به تازگی اطلاعات هویتی‌تان تغییر کرده، باید برای گرفتن کد هویتی جدید هم اقدام کنید.

کلام آخر اینکه همان‌طور که یک ایرانی بدون کد ملی نمی‌تواند در ایران زندگی و کار کند و برای هر کار اداری و اقتصادی به کد ملی نیاز دارد، غیرایرانی‌ها هم به کد فراگیر نیاز دارند. کد فراگیر به غیرایرانی‌ها و اتباع خارجی هویت مشخص می‌دهد و آن‌ها می‌توانند با این کد در ایران به زندگی، تحصیل، کار و فعالیت اقتصادی و تجاری بپردازند.

کلام آخر

همانطور که گفته شد،اتباع خارجی و غیر ایرانی ها برای انجام امور اداری خود در ایران نیاز به کد فراگیر دارند.در این مقاله سعی شد نکات و توضیحات کاملی برای شما فراهم شود.در صورت وجود هرگونه سوال و مشکل با کارشناسان ما در ثبت آرژانتین در ارتباط باشید.

 

2 دیدگاه
 • سلام برا ثبت کد فراگیر و استعلام کد فراگیر اگه بخوایم حضوری اقدام کنیم کجا باید بریم؟

ارسال پاسخ