راهنمای جامع ثبت برند

ثبت برند طبق جدیدترین قوانین اداره ثبت در سال 1401 همراه مشاوره کامل

فرم درخواست مشاوره

  آخرین مقالات

  شماره ثبت شرکت چیست؟
  150 150 ثبت آرژانتین
  پلمب دفاتر حسابداری
  پلمب دفاتر حسابداری
  700 350 ثبت آرژانتین
  حقوق مالکیت معنوی و ثبت برند
  150 150 ثبت آرژانتین

  ثبت برند چیست؟

  صاحبان مشاغل و تولید کنندگان همواره برای محصولات خود، به دنبال انتخاب اسمی هستند که بعد از شناخته شدن توسط بازار هدف، تنها به نام آن کسب و کار شناسایی و مطرح می شود. برای شروع فعالیت تجاری، چه تولیدی و چه خدماتی و بازگانی ، اولین اقدام انتخاب و ثبت برند است. برند خدمات یا محصولات شما را از رقبا متمایز می کند و باعث می شود تا مشتریانتان شما را با آن برند یا نشانه بشناسند. به همین دلیل ثبت برند تنها داشتن یک نام یا یک علامت نیست و یک معیار برای شناساندن شما در بازار های ملی و جهانی است. ثبت برند، به دارنده برند این امکان را می دهد که حق استفاده از برند تجاری اش را به عنوان یک دارایی اهدا کند و از مزایایی مانند تسهیلات و… که تنها به برند های رسمی تعلق می گیرد بهره مند شود.

   

  اگر وقت یا حوصله کافی برای خواندن مقاله را ندارید.لطفا پادکست زیر را گوش دهید.

  چرا باید ثبت برند انجام دهیم

  چرا باید ثبت برند انجام دهیم؟

  تا زمانی که شما برندتان را در مرکز مالکیت معنوی ثبت نکنید محصولات و خدماتی که ارائه می دهید یک هویت رسمی ندارند و به طور قانونی از تولیدات یک برند رسمی به حساب نمی آیند. دقت کنید حتی اگر شرکتتان را ثبت کرده باشید برای عرضه محصول و ارائه خدمات نیاز است تا برندتان را ثبت کنید چون در غیر این صورت امکان سو استفاده و کپی برداری از برند تجاری شما وجود خواهد داشت. ثبت برند علاوه بر رسمیت بخشی به محصولات و خدمات شما باعث متمایز شدن کالای شما از کالاهای مشابه می شود و تاثیر مثبتی بر بازاریابی برند شما دارد.

  مراحل ثبت برند و لوگو در ایران

  ما در این مطلب تمامی مراحل ثبت برند را به ترتیب و واضح در اختیار شما قرار داده ایم.

  مراحل ثبت برند و لوگو در ایران

  انتخاب نام برند

  اولین و مهم ترین مرحله برای ثبت برند، انتخاب نام و علامت است. برای انتخاب نام تجاری حتما باید به دو نکته توجه کنید:

  • نام تجاری مورد نظر شما نباید قبلا توسط شخص حقیقی و یا حقوقی دیگری در زمینه کاری شما ثبت شده باشد.
  • نام انتخابی شما باید قابلیت ثبت را داشته باشد. نام باید یک نام ایرانی معنادار باشد که در لغت نامه دهخدا تعریفی برای آن موجود باشد و یا اگر اسم برند به صورت لاتین انتخاب شود داشتن کارت بازرگانی معتبر برای ثبت برند ضروری است.

  استعلام نام قبل از ثبت

  بعد از انتخاب نام برند، با استعلام نام برند قبل از ثبت آن در سامانه استعلام آنلاین برند، می توانید به راحتی و بدون اتلاف زمان یا هزینه، از مشابهت داشتن یا نداشتن برند مد نظرتان با سایر برند های ثبت شده اطمینان حاصل کنید تا با پیام خطا مواجه نشوید و وقت و هزینه زیادی را هدر ندهید.

  آماده کردن مدارک مورد نیاز

  مهم ترین مدرک مورد نیاز برای ثبت برند داشتن مجوز فعالیت می باشد و همچنین مدارک هویتی که باید تصویر آن ها در سامانه مالکیت معنوی بارگذاری شود.

  ثبت اظهارنامه در سایت اداره مالکیت

  در این مرحله ابتدا باید وارد وب سایت مالکیت معنوی کشور شوید و بعد با ورود به بخش ثبت نام، با وارد کردن مشخصات اولیه اقدام به ثبت نام کنید.

   توجه داشته باشید که بعد از نام نویسی اولیه، باید برگه ای را که سایت اداره مالکیت به شما می دهد را به یکی از دفترخانه های اسناد رسمی ببرید و گواهی امضا جهت تایید حساب کاربری در سایت اداره مالکیت دریافت کنید و سپس با بارگذاری آن در سایت اداره مالکیت، نام کاربری و کلمه عبور خود را دریافت کنید.

   شما باید بعد از تایید حساب کاربری تان، به بخش ثبت اظهارنامه برند مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز خود برای ثبت برند تان را در سیستم آپلود کنید. در نهایت اظهارنامه شما توسط سه کارشناس اداره به نوبت بررسی می شود و پیامک تایید آن برای شما ارسال می شود.

  پرداخت هزینه اظهارنامه در سایت مالکیت معنوی

  پس از تکمیل اظهارنامه، باید هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه را پرداخت کنید تا سامانه، اظهارنامه شما را ثبت کند و روند بررسی پرونده شما را نیز آغاز کند. در نهایت فرمی به شما داده می شود که حاوی اطلاعات کاربری شما است که شما می توانید با مراجعه مجدد به سامانه مالکیت معنوی اطلاعات فرم، نام کاربری و پسورد خود را وارد کرده و این اطلاعات را دریافت کنید.

  چاپ آگهی تقاضای ثبت در روزنامه رسمی

  پس از بررسی اظهارنامه شما، در صورتی که ثبت برند بلامانع تشخیص داده شود، درخواست ثبت برند به روزنامه رسمی ارسال می شود. در اینجا نیز باید هزینه روزنامه رسمی برای آگهی درخواست ثبت برند را پرداخت کنید. چاپ آگهی درخواست ثبت برند شما این گونه است که هر شخص حقیقی یا حقوقی نسبت به ثبت آن اعتراض داشته باشد حقوق مدنی اجازه اعتراض به ثبت برند را می دهد.

  پرداخت حق الثبت برند

  پس از 30 روز از نشر آگهی اول حق الثبت برند روی سامانه قرار می گیرد که باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایید.

  پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم

  بعد از طی مراحلی که گفته شد و پرداخت حق الثبت برند در سامانه، برند به شما تعلق می گیرد، ولی نیاز است که این موضوع به اطلاع عموم برسد. به همین دلیل برای بار دوم به عنوان آگهی رسمی ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی چاپ می شود.

  تحویل گرفتن گواهی 10 ساله ثبت برند

  پس از پرداخت روزنامه رسمی دوم و گذشت تقریبا 1 هفته سند 10 ساله برند شما روی سامانه بارگذاری می شود. طبق رویه جدید اداره مالکیت معنوی سند برند ها به صورت الکترونیکی صادر می شود.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

  مدارک مورد نیاز برای ثبت برند با توجه به اینکه به نام شخص حقیقی باشد و یا به نام اشخاص حقوقی و شرکت ها باشد، متفاوت است.

  مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی متقاضی ثبت برند

  مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی متقاضی ثبت برند

  هزینه ثبت برند

  هزینه های ثبت برند به چه صورت است؟

  هزینه های ثبت برند به فاکتور های زیادی اعم از : فارسی یا لاتین بودن نام ، تعداد طبقات درخواستی و… بستگی دارد که برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره رایگان مشاورین ما بهره مند شوید.

  طبقات ثبت برند

  در ثبت علائم تجاری و برندها، وجود طبقه‌بندی برای برندها بسیار مهم است. این طبقه‌بندی به معنای تقسیم محصولات و خدمات مختلف به طبقه‌های خاص است و هر برند باید در یک طبقه مشخص ثبت شود.

  در وادی ثبت علائم تجاری و مسائل مربوطه، طبقات ثبت برند بر اساس کلاس‌بندی بین‌المللی به نام “کلاس‌بندی نیس” (Nice Classification) صورت می‌گیرد. این کلاس‌بندی شامل ۴۵ کلاس است که هرکدام به دسته‌های خاصی از کالاها و خدمات اشاره می‌کند.

  بنابراین، هنگام ثبت برند، باید طبقه مربوط به کالاها یا خدماتی که قصد ثبت برند برای آنها را دارید، مشخص کنید. ثبت برند مشابه در یک طبقه خاص، غیرمجاز است و ممکن است به تداخل و ابهام در بازار منجر شود.

  برای اطلاعات دقیقتر و انتخاب طبقه مناسب برای ثبت برند خود، می‌توانید به مشاوران و متخصصان حقوقی ثبت آرژانتین مراجعه کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ” طبقات ثبت برند ” را مطالعه فرمایید

   

  چه نوع برند هایی را نمی توان ثبت کرد؟

  برند هایی هستند که مجوز ثبت برای آن ها صادر نمی شود که ما در ادامه به ایرادات این برند ها که باعث ثبت نشدن برند می شوند، پرداخته ایم.

  حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت برند

  حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت برند

  به طور کلی برای ثبت برند نیاز به مدرک تحصیلی خاصی ندارید مگر برای ثبت برند در حوزه هایی که وابسته به مدرک تحصیلی باشد برای مثال ثبت برند برای حوزه های پزشکی و مهندسی.

  برای ثبت برند چند نفر لازم است؟

  برای ثبت برند حضور 1 نفر کافی است، اما می توان یک برند را به صورت شریکی به نام چند نفر به ثبت رساند.

  ثبت برند بدون کارت بازرگانی

  به‌ منظور ثبت برند باید تمام مدارک که شامل مدارک شناسایی شخص حقوقی یا حقیقی صاحب برند و نیز یک مجوز که نشان دهنده فعالیت قانونی برند مورد نظر باشد و لوگوی برند در قطعه 10*10 است موجود باشند.

   کارت بازرگانی برای ثبت برندهای که در نامشان از حروف لاتین (فونت لاتین) استفاده شود و یا نام آن ها معادل فارسی نداشته باشد و به طور کلی مشمول قوانین ثبت برند لاتین شوند، ضروری است برای ثبت برند های فارسی که فعالیت بازرگانی ندارند و محصولاتشان را به خارج از کشور صادرات نمی کنند داشتن کارت بازرگانی برای ثبت برند الزامی نمی باشد.

  ثبت برند به نام دو نفر

  اگر یک نام در یک طبقه مشخص به ثبت رسیده باشد، شخص دوم نمی تواند تقاضای ثبت آن برند را در همان طبقه یا طبقه مشابه ارائه کند.

  ثبت برند لاتین

  برند یا نام تجاری که در لغت نامه فارسی معنی نداشته باشد لاتین محسوب می شود و برای ثبت آن نیاز به کارت بازرگانی است. شایان ذکر است که برای طبقات خدمات به طور کلی ثبت برند لاتین ممنوع می باشد.

  خصوصیات یک برند خوب چیست؟

  خصوصیات یک برند خوب چیست؟

  ثبت برند نقش مهمی در روند برندینگ و شناخته شدن و ماندگاری برند شما دارد. فرمول های زیادی برای انتخاب برند وجود دارد. به طور مثال بعضی از فرمول های ساخت برند از واژگان تکرار شونده تشکیل شده مانند مز مز و چین چین، برخی از برندهای از فرمول مستر یا دکتر + نام شخصیت پیروی می کنند مانند دکتر عبیدی، برخی از برندهای از ترکیب دو تکواژ معنا دار و بی معنا تشکیل می شوند مانند پارس خزر و…برخی دیگر از برندهای هم از یک اسم واحد تشکیل می شوند. دقت کنید اسمی که برای برندتان انتخاب می کنید باید بیشترین هماهنگی را با کالا و خدمات شما داشته باشد. برخی دیگر از ویژگی های مهم یک برند خوب به شرح زیر هستند.

  برای ثبت برند کجا باید رفت؟

  ثبت برند تنها از طریق مراجعه به سامانه ثبت برند اداره مالیکت معنوی انجام می گیرد و نیاز نیست که به جایی مراجعه کنید چرا که تمامی فرآیند ثبت برند به جز مراجعه نهایی، آنلاین هستند. البته برای پیگیری مراحل قانونی ثبت برند و تسریع روند آن می توانید از یک موسسه حقوقی و تیم ثبت برند کمک بگیرید. در این صورت می توانید از مشاوره آنلاین یا حضوری این تیم ها بهره مند شوید.

  سخن پایانی

  از آنجایی که ثبت برند نقش مهمی در ارتقا یک کسب و کار دارد و کالا و خدماتی که به نام یک برند بدون ثبت رسمی عرضه می شوند هویت قابل تفکیکی ندارند. ثبت برند از ملزومات موفقیت در یک کسب و کار رسمی محسوب می شود. در این گفتار اطلاعات جامعی درباره لزوم ثبت برند و مراحل آن ارائه شد و به سوالات متداولی که در زمینه ثبت برند وجود دارد، پاسخ داده شد تا برای انجام این مرحله مهم و حضور موفق در عرصه اقتصاد کشور اطلاعات بیشتری داشته باشید و به صورت موفق تر عمل کنید.

  سوالات متداول

  در ادامه به پاسخ دهی برخی سوالات متداول و رایج پیرامون ثبت برند می پردازیم.

  برای ثبت برند اشخاص حقیقی اطلاعاتی اعم از آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت شخص حقیقی برای ثبت برند نیاز است؛ و اما برای ثبت برند اشخاص حقوقی نیز اطلاعاتی اعم از آدرس، کد پستی، آدرس الکترونیکی، شماره تلفن همراه و شماره تلفن ثابت افرادی که در شرکت حق امضا دارند، نیاز است.

  کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و با هر تابعیت و ملیتی می توانند برند ثبت کنند.

  ثبت برند مانند هر کار دیگری نیاز به وقت و هزینه دارد، ثبت برند به 30 الی 60 روز به طول می انجامد.

  8 دیدگاه
  • سلام روز بخیر
   برای ثبت برند در حوزه تولید کفش به جز شرکت ثبت شده با این حوزه فعالیت نیاز به مجوز اصناف هم دارد یا خیر؟

   • برای ثبت برند در حوزه تولید کفش، عموماً نیاز به دریافت مجوز اصناف برای ثبت برند خود ندارید. ولی برای دریافت مشاوره تخصصی تر با کارشناسان ثبت آرژانتین در تماس باشید.

  • سلام وقتتون بخیر برای ثبت برند و ثبت شرکت کلا چقدر زمان لازمه که جفتش انجام بشه؟

   • سلام ممنون وقت شمام بخیر 🌷زمان لازم برای ثبت شرکت و ثبت برند به تعداد و نوع مراحل مختلف مربوطه. معمولاً ثبت شرکت در حدود چند هفته تا چند ماه و ثبت برند نیز تا چند هفته زمان می‌بره. اما این مدت‌ها ممکن است بسته به شرایط و مقررات مربوطه، متغیر باشه.

  • سلام اعتبار یک برند بعد از ثبت برند چقدره؟ بعده چند وقت اون برند اکسپایر میشه

   • سلام مدت اعتبار ثبت برند وابسته به قوانین و مقررات کشوره. معمولاً اعتبار ثبت برند چند ساله و می‌تونه تمدید بشه

  • سلام و عرض ادب. درباره مراحلش چیزی ندیدم تو مقاله ای که زحمت کشیدین. مراحل ثبت برند چطوریه؟

  ارسال پاسخ

  Start Typing